Ankara Saç Ekimi Merkezi

Tarihçe

Tarihçe

Saç ekimide kullanılacak olan greftler donör alandan iki yöntemle elde edilirler; greftlerin tek tek özel iğneler yardımı ile elde edilme yöntemi ve greftlerin kompozit doku eksizyonu ile elde edilen dokunun daha küçük parçalara ayrılarak elde edilmesi yöntemi. İlk yöntem fue yöntemi, ikinci yöntem ise fut yöntemi olarak bilinmektedir.

Ekilecek olan greftlerin elde edilmesi için günümüzde önerilen ve yaygın olarak kullanılan yöntem fue yöntemidir. Donör alandan greftlerin elde edilmesi için kullanılmış olan diğer yöntem ise fut yöntemidir. Fut yönteminde donör alandan yapılan insizyonlarla kompozit bir doku parçası elde edilir ve bu parça daha küçük parçalara ayrılarak ekilecek olan greftler elde edilir. Bu yöntem özellikle 1990 lı yıllarda kullanılmıştır.

Ekilecek olan greftlerin iğneler yardımı ile donör alandan alınarak kompozit doku eksizyonu ihtiyacının ortadan kaldırılması ilk defa Dr. Woods tarafından uygulanmış ve  “Wood’s tekniği” olarak ortaya tanımlanmıştır.

Bu yöntem bilimsel literatürde ilk olarak 2000 li yılların başında Rassman ve Bernstein tarafından tanımlanmış ve “foliküler ünite ekstraksiyonu” (FUE) adı verilmiştir. Bu yöntem temellerinde İnaba yöntemine dayanır. Fox testi hangi adayın fue nin ne uygun olduğunu anlamak için yapılan bir testtir.

Online Konsültasyon

Online Konsültasyon Formunu doldurmak için

Doktora Sorun

Merak Ettiğiniz Tüm Soruları Cevaplıyoruz.

    Bunlar İlginizi Çekebilir