Ankara Saç Ekimi Merkezi

Saç Ekiminde Planlama

Saç Ekiminde Planlama

Saç çizgisi planlanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Saç çizgisinin normalden önde planlanması oldukça sık rastlanan bir komplikasyondur. Saç çizgisi planlanırken hastanın yaşı, hastanın alın anatomisi, ekilecek alanın büyüklüğü hesaba alınmalı, çizgi karşıdan, yukarıdan ve yanlardan bakışlarda doğal bir görüntüye sahip olmalıdır.

Normalde saç çizgisi hangi seviyededir?

Ergenlikte saç çizgisi frontal adelenin oluşturduğu üst çizgi seviyesinde iken yetişkinlerde bu çizgi 1.5 cm daha yukarıdadır. Saç ekim esnasında saç çizgisinin ergenlik dönemi pozisyonunda planlanması çok sık yapılan bir hatadır. Saç çizgisinin çok aşağıda olmasını isteyen hastalara bu konu çok iyi anlatılmalıdır.

Saç ekiminde saç çizgisinin seviyesi nerede olmalıdır?

Normalde yaş ilerledikçe çiz çizgisi geriye çekilerek incelir. Eğer çizgi çok önde planlanırsa ileri yaşlarda bir ergenin saç çizgisine sahip olmak doğal olmayan bir görüntüye yol açacaktır. Yine ekilen saçlar dökülmeyeceği için eğer Saç çizgisinin planlanması çok önde yapılırsa yaşla ile birlikte normal saçların dökülmesi sonucu doğal olmayan bir görüntü oluşacaktır. Bu deformitenin önlenmesi var olan saçların arasına da sıklaştırma yapmakla mümkündür

Saç ekiminde saç çizgisinin şekli nasıl olmalıdır?

Normalde ergenlikten yetişkinliği geçerken daha düz ve geniş olan saç çizgisi yanları açılması ile birlikte daha kavisli bir şekil almaya başlar. Bu nedenle saç ekim ameliyatında hastanın yaşı göz önünde bulundurulmalı, saç çizgisi planlanırken ileri yaşlarda da doğal bir görünümü olacak şekilde planlanmalıdır. Karşıdan bakışta simetrik, yanlara doğru uzanırken hafif yukarıya eğimli planlanan saç çizgileri oldukça doğal görünmektedir.

Ekilecek greftlerin dağılımı yapılırken nelere dikkat etmek gerekir

Bir alana ne kadar greft ekileceği planlanırken, hastanın ilerde kendi saçlarının dökülebileceği ve yeni bir Saç ekimi gerekebileceği ve donör alandan bir operasyonda kaç greft alınabileceği ve gelecek operasyonlarda da kaç greft alınabileceği gibi değişkenlerde göz önünde bulundurulmalıdır.

Geniş alanlarda ortalama minimum yoğunluk ne kadar olmalıdır?

Ekilecek alan küçüldükçe elde edilecek yoğunluk ta artacaktır. Ekilecek alan büyürken ekim sonrası elde edilecek yoğunluk ta az olacaktır. 8×10 cm lik bir alana alana 4000 greft ekildiğinde santimetre kareye 50 greft ekilmiş olacaktır. 16×10 cm lik bir alana 4000 greft ekildiğinde santimetre kareye 25 greft ekilmiş olacaktır. Genellikle tatminkar bir sonuç için santimetre kareye ekilecek greft miktarının 25 ten az olmaması önerilir. Dolayısı ile hem ön saç çizgisi ve ön bölge, hem orta bölge, hem de arka taç bölgesini içeren geniş bir alana saç ekilecekse genellikle ön saç çizgisi, ön bölge ve orta bölge ekilirken arka taç bölgesine yapılacak ekim için 8 ay beklenmesi önerilebilir.

Ön saç çizgisi 1 saç teli içeren greftlerle oluşturulurken, daha fazla saç teli içeren greftler diğer alanlarda kullanılır.

Online Konsültasyon

Online Konsültasyon Formunu doldurmak için

Doktora Sorun

Merak Ettiğiniz Tüm Soruları Cevaplıyoruz.

    Bunlar İlginizi Çekebilir