Kirpik ekimi uygulaması, kirpiklerdeki seyreklikler ve dökülmeler için uygulanan ekim tedavi yöntemidir. Doğuştan kirpiklerin az olması veya daha sonrasında oluşabilcek yaralanma, kaza vb. durumlarda kirpik azalmaları ve kayıplarını gidermek adına yapılan etkili bir tedavi yöntemidir. Estetik açıdan öneme sahip olan kirpikler göz sağlığı açısından da son derece önemlidir. Kirpik ekim tedavisinde Fue tekniği en sık uygulanan tedavi yöntemlerindendir. Bu teknik ile seyrek olan kirpik bölgesine gerekli kıl kökü kazandırılarak yeniden dolgunlaştırılması sağlanmaktadır.

Kiprik Seyrekliklerine Kirpik Ekimi

Fue tekniği kirpik ekiminde kullanılan etkili bir yöntemidir. Bu teknik ile kaş, kirpik sakal ve favori ekimi, gerçekleştirilir. Kirpik ekimi işleminde ekim yapılacak greft sayısının azlığından dolayı kısa sürmektedir. Kirpik ekimi uygulamasında donör bölgenin belirlenmesi çok önemlidir. Donör bölge olarak favori bölgesi, ense ve vücut kılları tercih edilebilir. Doktorun gerekli donör alanı belirlemesi ile kirpik bölgesinin analizinden sonra işleme başlanmaktadır.

Kirpik ekimi Fue tekniğinde lokal anestezi kullanılmaktadır. Kirpik ekim uygulamasının süresi ortalama olarak 1 – 2 saat arasında sürmektedir. Hastane ortamında yapılması durumunda herhangi bir komplike durum gerçekleşmemektedir. Fue tekniği ile yapılan işlem de ağrı ve sızı oluşturmaz. Ekim işleminden sonra hasta günlük işlerine rahatlıkla dönebilir. Uygulama sornası iyileşme süresi 3 gündür.

Genetik veya hormonal nedenlerden dolayı seyreklik ve ince kirpiklerin bulunması durumunda yapılan bu sıkılaştırma işleminden sonra kirpiklerde uzama gözlemlenmektedir. Ekim işleminde kirpik uzama şekline göre bir ekim gerçekleştirilmektedir. Operasyondaki amaç doğal bir görünümde kişinin kendi kıl kökünden bir kirpik yapısı oluşturmaktır. Ekilen kirpikler  ömür boyu kalıcı olmaktadır. İşlem sonrasında kirpikler uzama gösterir. Bu nedenle hastalar kirpiklerinde belirli aralıklar ile kısaltma işlemi yaptırmaları gerekir. Ekilen kirpikler doğal bir yapıya sahip olduğundan normal bir kısaltma rahatlıkla yapılabilir.

Kirpik ekimi sonrasında uzayan kirpiklere, uzumalarına göre 1 aylık aralıklar ile bakım yapılması gerekmektedir. İşlem sırasında kesi işlemi olmadığından enfeksiyon veya yan etki söz konusu değildir. Başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Kirpik ekimi uygulamasından sonra tam sonuçların alınabilmesi ve tam şeklinin alabilmesi için 4 – 6 ay arasında bir sürenin geçmesi gerekir.  Ekim sonrasındaki kontrollerinizde gerekli görülmesi durumunda ek bir nakil işlemi yapılabilmektedir.