Saçlı deri muayene edilerek saç ekim sonucunu etkileyebilecek var olan saçlı deri lezyonları değerlendirilmelidir. Yaşlı hastalarda bulunan iyi sınırlı kahverengi plaklar seboreik keratoz olarak adlandırılmaktadırlar. Saç ekimi yapılmadan önce bu lezyonlar tedavi edilmelidirler. Donör alanda ya da saç ekilecek alanda bulunan deri altı yerleşimli küçük hareketli kistik, epidermoid kistler yine işlem öncesi cerrahi olarak alınmalıdırlar. Saç ekim alanında bulunan kahverengi, siyah, yuvarlak düz yüzeyli nevomelanokistik nevüsler yine cerrahi öncesi cerrahi olarak tedavi edilmelidirler.

Bakteriyel enfeksiyonların yol açtığı folikülitler antibiyotiklerle tedavi edilmelidirler. Saçlı deride bulunan sedef hastalığı tedavi edilmeli ve hastalar, çok yaygın görülmese de, saç ekiminden sonrası sedef hastalıklarında bir alevlenme olabileceği konusunda bilgilendirilmelidirler.

Kronik, tekrarlayan, kaşıntılı, eritemli kabuklanmalar şeklinde kendini gösteren seboreik dermatitis aktif olmamalı operasyon öncesi tedavi edilmelidir. Aşırı kepek işlemden önce tedavi edilmelidir.