Ankara Saç Ekimi Merkezi

Alıcı alanın hazırlanması

Alıcı alanın hazırlanması

Saç ekiminde alıcı alanın hazırlanması ve ekilecek olan saçların bu kanallara yerleştirilmesi en az foliküler ünite greftlerinin zarar görmeden elde edilmesi kadar önemlidir.

İlk olarak ekilecek alan planlanır ve bu bölgeye lokal anestezi enjeksiyonu yapılır. Lokal anestezi solüsyonu içerindeki adrenalin kanamanın daha az olmasını sağlar. Bu sayede ekim esnasında kansız bir alan, temiz bir görüş ve rahat bir ekim ortamı elde edilmiş olur.

Operasyon sonrası ödemin azaltılması için steroid ve ya diüretik ilaçlar kullanılabilir.

Saç ekiminde en önemli amaç doğal görünümün elde edilmesidir. Saçların çıkış açıları ve ekilecek saçın yoğunluğu doğal görünümde en önemli parametrelerdir. Fut yöntemi ile elde edilen ve 5-6 saç teli içeren büyük greftler büyük kanallara yerleştirildiklerinde saçlar saçlı deriden dik çıkmakta ve çim adam görüntüsü oluşmaktadır. Günümüz fue yöntemi ile elde edilen greftler daha küçük olduklarından daha küçük kanallara ekilebilmektedirler. Eğer açılan kanallar orijinal saçlara paralel hazırlanırsa çim adam görüntüsü önlenmiş olmaktadır.

Ekim yapılacak alanın büyüklüğü, ekilecek olan greftlerin sayısı, büyüklükleri, kaliteleri, hasar görüp görmedikleri, ekim deneyimi, kullanılan enstrumanların kalitesi gibi faktörler ekim yoğunluğunu etkileyeceklerdir.

Ekim alanı küçüldükçe ve ekilecek greftlerin sayısı arttıkça ekim yoğunluğu artacaktır. Elde edilen greftler ne kadar ince olursa, ekim de o kadar yoğun olacaktır. Fue ile elde edilen gretler genellikle fut ile elde edilen greftlerden daha ince olmaktadırlar. Ekilecek saçların yoğunluğu açısından bu önemli bir avantajdır.

Elde edilen greftlerin hasar görmemiş olması sadece yoğunluk için değil aynı zamanda, saçların çıkabilmesi için de çok önemlidir. Bir foliküler ünitedeki saç teli sayısı artıkça ekim yoğunluğu yine artacaktır. Bu nedenle greftlerin mikrogreftlere dönüştürülmesi önerilmemektedir. Çünkü mikrogreftlerde greft başına düşen saç sayısı azdır.

Elde edilen greftler genellikle yarım santimden daha kısadır. Dolayısıyla hazırlanacak kanalların yarım santimden daha derin olmasına gerek yoktur.

Kanallar hazırlanırken deriye mümkün olduğunca az hasar verilmelidir. Bu nedenle kullanılacak olan enstrumanlar ancak greftlerin içine girebileceği kadar büyüklükte kanallar açacak kadar küçük ve oldukça keskin olmalıdırlar. Gereğinden fazla büyük ve ucu keskin olmayan araçların kullanılması deriye daha fazla hasar verecektir. Bu da ekim yoğunluğunu azaltacaktır. Kanallar derinlik kontrolü yapılarak ve daha önce bulunan saçların açılarına paralel olacak şekilde açılmalıdır.

Yine deneyim arttıkça ekim yoğunluğu da artacaktır.

İnce ve tek saç teli içeren greftler ön saç çizgisinin olşuturulmasında kullanılırken, kalın ve daha fazla saç teli içeren greftler diğer bölgeler de kullanılırlar. Tabi bu greftlerin arasında yine ince greftlerin kullanılması daha doğal bir görünüm sağlayacaktır.

Taç bölgesinde kalın greftler genellikle çevrenin oluşturulmasında kullanılırken, özellikle spiralin oluşturulmasında yine ince greftlerin tercih edilmesi daha doğal bir görünüm sağlayacaktır.

Online Konsültasyon

Online Konsültasyon Formunu doldurmak için

Doktora Sorun

Merak Ettiğiniz Tüm Soruları Cevaplıyoruz.

    Bunlar İlginizi Çekebilir