Ankara Saç Ekimi Merkezi

Saç Ekim Öncesi

Saç Ekim Öncesi

Saç ekimi öncesinde nelere dikkat etmem lazım  ?

Saça ekim yaptırmak için öncelikle ameliyatı engelleyecek herhangi bir rahatsızlığınız varsa tedavi ettirmelisiniz. Operasyondan 1 hafta önce çay ve kahveyi azaltmalı, alkol kullanmamalı ve eğer sigara içiyorsanız bırakmalısınız. Kan sulandırıcı ilaçların kullanımı yine 1 hafta önceden kesilmelidir. Genel sağlık durumunuz, allerjileriniz, devam eden akut ve kronik hastalıklarınız, kullanıyorsanız kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzu mutlaka bilgilendirmelisiniz.

Kanla bulaşan hastalık varlığında saç ekim yapılabilir mi?

Hastalarda bazı tıbbi durumların iyi araştırılması gerekmektedir. Eğer varsa bu hastalıklar öncelikle tedavi edilmelidir. Hastalarda kan yolu ile geçebilen hastalıkların olup olmadığı araştırılmalıdır. Bağışıklık sistemini ilgilendiren bazı hastalıklarda hastanın bağışıklık sisteminin operasyona uygun olup olmadığı araştırılmalıdır.

Karaciğer hastalıklarında saç ekim yapılırken nelere dikkat etmek lazım

Karaciğeri ile ilgili hastalılarda hastanın karaciğer fonksiyon testlerinin normal olması gerekmektedir. Şeker hastalarında kan şeker seviyeleri normal olmalıdır. Çünkü bu hastalarda yara iyileşmesi problemleri ve enfeksiyonlara yatkınlık görülebilmektedir. Kalp kapakçık hastalarında ve vücudunda implant olan hastalarda antibiyotik profilaksisi ve tedavisi önerilmektedir.

Kanama hastalıkları varlığında saç ekiminde nelere dikkat etmek lazım?

Hasta kanama hastalıkları açısından değerlendirilmelidir. Hemofili gibi kanamaya-pıhtılaşma bozukluklarının tanısı çok erken dönemlerde, çocuklukta konulabilmektedir. Böyle hastalığın varlığı hikâyeden anlaşılabilir. Fakat kanama zamanını arttıran ilaçların kullanımı oldukça yaygındır. Bu nedenle saç ekim adaylarına son zamanlarda, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları kullanıp kullanmadığı, alkol alıp almadığı mutlaka sorgulanmalı operasyondan önce bu tür ilaçların kullanımı kesilmelidir. Kanamayı arttırıcı ilaç kullanımında, ilaç kullanımı kesilirken, mutlaka hastanın doktoruna danışılmalıdır.

Kalp hastalıklarında saç ekim yapılabilir mi?

Kalp hastalığı ve ya aritmileri olan hastalar mutlaka bir kardiyolog tarafından değerlendirilmeli, ancak kardiyolog saç ekimine izin verirse yapılmalıdır.

Nöbet hikayesi varsa saç ekim yapılabilir mi?

Eğer hastada epilepsi atak hikayesi var ise ve hastalar antisepileptik ilaçlar kullanıyorlarsa hastalar operasyondan önce bu ilaçlarını kullanmaya devam etmelidirler.

Gençlerde saç ekimine yaklaşım nasıl olmalıdır?

Saçları daha yeni dökülmeye başlamış genç hastalarda saçların ilerde daha ne kadar dökülebileceği tahmin edilemeyebilir. Ekilecek olan saçlar dökülmeye dirençlidirler. Eğer hastanın saçları dökülmeye devam ederse ikinci, hatta üçüncü operasyonlara ihtiyaç olabilir. Saçı dökülmeye devam eden ve ilerde de devam edebilecek olan çok genç hastalarda çok iyi bir planlama yapılmalıdır. Öncelikli amaç saç dökülmesinin durdurulmaya çalışılması olmalı, saça ekim eğer yapılacaksa hastaya ilerde devam eden saç dökülmesi ile kel bölgenin genişleyebileceği, bu nedenle de ikinci ve hatta üçüncü bir operasyona ihtiyacı olabileceği çok iyi anlatılmalıdır.

Diğer bir hususta gençlerin saç ekim saç ekim sonrası beklentilerinin çok yüksek olmasıdır. Beklentiler yapılacak olan saç ekim sonuçları ile uyumlu olmalıdır. Çok genç erkeklerde beklentiler genellikle gerçekten uzaktır. Ekim hastanın toplam saç miktarını arttırmayacak, devam eden saç dökülmesini de durdurmayacaktır. Bu nedenle çok genç hastalarda ekim hastanın daha gerçekçi beklentilere sahip olacağı, daha ileri yaşlara ertelenebilir ve dökülmenin önlenmesine yönelikler tedavilere başlanabilir.

Online Konsültasyon

Online Konsültasyon Formunu doldurmak için

Doktora Sorun

Merak Ettiğiniz Tüm Soruları Cevaplıyoruz.

    Bunlar İlginizi Çekebilir