Ankara Saç Ekimi Merkezi

Saç Çizgisinin Planlanması

Saç Çizgisinin Planlanması

İlk olarak hastanın saçlı derisinin olduğu düzlem ve alın düzlemi belirlenir. Saç ekimi normalde saç olmayan alın düzlemine değil, saç içeren saçlı deri düzlemine yapılacaktır. Daha sonra iki kaş arası nokta belirlenir. Daha sonra bu noktanın 6,5-8 cm üst kısmında yeni saç çizgisinin orta noktası belirlenir. Ortalama saç dökülmesi olan hastalarda 7 cm optimal sonuçlar sağlamaktadır. Bu mesafe hastanın alın yapısına, hastanın yaşına, ekim yapılacak alanın büyüklüğüne, elde edilen greflerin miktarına göre değişiklik gösterebilir.

Genç hastalar saç çizgisinin mümkün oldukça önde olmasını isterler. Önde planlanan saç çizgisinin ilerde yaratabileceği problemler genç hastalara anlatılmalı ve hastalara daha optimal saç çizgileri önerilmelidir. Eğer ailede norwood 6-7 saç dökülmesi hikayesi yoksa hastanın saç dökülme paterni en fazla norwood 3 ise, donör alanında yeterli saçı varsa ve hastanın alın yapısı uygun ise saç çizgisi önde planlanabilir. Fakat 6,5 cm’nin altında planlanan saç çizgilerinin doğal görünmesi zor olabilir, yeterli sıklığın sağlanması için ikinci bir sıklaştırma operasyonu gerekebilir. Yine hastanın saç dökülmesi devam ederse ikinci bir saç ekimine ihtiyaç duyulabilir. Donör alandan elde edilen saçlar 7 cm ve üzerinde daha doğal durmaktadır.

Bazı hastalarda saç çizgisinin orta noktası 6 cm den başlamaktadır. Bu gibi durumlarda yine de çizgi biraz geriden planlanmalıdır.

Yeni saç çizgisinin orta noktası ve orta bölgesi planlandıktan sonra, sol ve sağ yan kısımları planlanır. Sol ve sağ yan bölümler ve orta bölgede arasındaki denge doğal görünümün elde edilmesi açısından çok önemlidir. Temporal bölgeye saç ekimi yapılmayacaksa yukarıdan başlayan orta bölge ve yukarı doğru açılanan yan kısımlar doğal bir görünüm sağlayacaktır.

Karşıdan bakışta, saç çizgisi yukarı doğru açılanan ve ya horizontal plana paralel olabilir. Hastanın özel bir tercihi yoksa yukarı doğru açılanmalar tercih edilir. Karşıdan bakışta simetri ve doğal görünüm sağladıktan sonra yan bakışta temporal bölge ile uyum değerlendirilir.

7 cm den aşağıda planlanan saç çizgilerinde şakak noktaları güçlü olmalıdır. Saç çizgisinin normalden aşağıda planlanması çok sık yapılan bir saç ekim komplikasyonudur. Yukarıda planlanan saç çizgisinin aşağıya çekilmesi oldukça kolaydır. Fakat aşağıda planlanan saç çizgisinin yukarı alınması çok zordur.

Saç çizgisi oluşturulurken genelde 1 saç teli ve ya 2 saç teli içeren greftlerin kullanılması daha yumuşak bir geçiş ve daha doğal, dengeli bir görünüm sağlayacaktır.

Online Konsültasyon

Online Konsültasyon Formunu doldurmak için

Doktora Sorun

Merak Ettiğiniz Tüm Soruları Cevaplıyoruz.

    Bunlar İlginizi Çekebilir