Ankara Saç Ekimi Merkezi

Teknik Sorular

Teknik Sorular

Saç ekiminde hangi teknikler vardır?

Saç nakli 1990 ve 2000 li yıllarda popüler olan fut yöntemi ve son zamanlarda popüler olan fue yöntemi ile yapılabilmektedir. Günümüzde popüler ve geçerli yöntem donör alan komplikasyonlarının minimum olduğu, bir seansta daha fazla greft eklenebilmesinin mümkün olduğu, yara iyileşmesinin daha kısa sürdüğü, sekonder ve tersiyer operasyonlara olanak sağlayan fue yöntemidir.

Saç ekiminde acı olurmu ?

Evet, plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahların yaptığı estetik bir operasyondur.  Saç ekimi işlemi lokal anestezi altında yapılmaktadır. Dolayısı ile lokal anestezi ile uyuşan bölgelerde ağrı hissedilmemektedir. Anestezi uzmanı tarafından uygulanacak olan sedasyon lokal anestezi uygulanması işleminin ve dolayısı ile bu operasyonun daha konforlu ve rahat geçirmesini sağlayacaktır.

Saç ekimi hangi aşamalarda yapılmaktadır?

  1. Muayene: İlk olarak hasta teknikler ve olası sonuçlar hakkında bilgilendirilerek muayene edilir. Hastanın genel sağlık, saçlı deri sağlığı ve psikolojik olarak saç ekimine uygun olup olmadığı değerlendirilir.
  2. Operasyon öncesi ve planlama: Hasta ameliyata uygun kıyafetlerini giyer, planlama yapılır, saçları kesilir ve anti septik bir solüsyonla yıkanır. Damar yolu takılarak sedoanaljezi yapılarak operasyona başlanır.
  3. Foliküler ünite greftlerinin izolasyon ve toplanması: Hasta uygun pozisyonu ldıktan sonra foliküler üniteler oldukları yerde izole edilir ve toplanmaya hazır hale getirilir. daha sonra bu greftler toplanarak sıralanır ve ekime hazır hale gelmiş olurlar.
  4. Saç ekimi: Alıcı alana lokal anestezi uygulandıktan sonra ekilecek olan greftler için kanallar hazırlanır ve daha sonra bu kanallara greftler yerleştirilir.
    Bu aşamalardan sonra saç ekim operasyon bitmiş olur. Hasta evine gidebilir. Operasyondan 48 saat sonra ilk saç yıkama yapılır.

Vazovagal reflex nedir?

Vazovagal refleks yine saç ekiminde dikkat edilmesi gereken bir konudur. Özellikle lokal anestezi esnasında hastada solukluk ve terleme görülebilir. Operasyon esnasında vazovagal refleks görülürse hasta trandelenburg pozisyonuna getirilmelidir. Sedasyon yapılan hastalarda monitarizasyon yapılmalıdır.

Bu operasyon kaç saat sürer?

Saç ekimi çeşitli kliniklerde değişen zamanlarda yapılmaktadır. Bu operasyonun uzunluğu genellikle ekim yöntemine ve ekilecek greft miktarına göre değişiklik göstermektedir.

Bayanlarda saç ekimi erkeklerde saç ekiminden neden farklıdır ?

Bayanlarda çeşitli sistemik rahatsızlıklar (demir eksikliği, B vitamin eksikliği, tiroid rahatsızlıkları…) saç dökülmesine yol açabilir. Bunun yanında erkek tipi saç dökülmesi bayanlarda da görülebilir. Bu nedenle bayanlarda saç ekimi yapmadan önce bu sistemin rahatsızlıklarının tedavi edilmesi önerilmektedir. Bayanlarda saç dökülmesi genellikle seyrelme şeklinde olmaktadır. Bu nedenle ekim yapılırken primer saç tellerinin zarar görmemesi gerekmektedir. Ekilen saçların yanında primer saçlarında korunması gerekmektedir. Bu nedenle saç ekimi öncesi ve sonrası çeşitli destek tedavileri önerilmektedir.

Saç ekimi kanalları açılırken Aparatı mı yoksa mikroslitler mi?

Nakatsui tarafından yapılan bir çalışmada saç ekim aparatı ile (Kalemle saç ekimi yada DHT) açılan mikrodeliklerin mikroslitlere göre 4 kat daha fazla skara yol açtığı gösterilmiştir. Özellikle sık saç ekim yapılacaksa saç ekim aparatıyla açılan mikrodeliklerin mikroslitlere göre daha az başarılı olduğu ve daha fazla travmatik olduğu üzerine tartışmalar mevcuttur.

Sadece foliküler ünite greftlerinin yerleştirilebileceği kadar büyük kanalların açılması için kullanılacak küçük ve keskin cerrahi aletlerle hazırlanan kanallar sayesinde hem ekilecek saçların açıları istenilen şekilde ayarlanabilir hem de mümkün olan en yoğun sıklık sağlanmış olur.

Online Konsültasyon

Online Konsültasyon Formunu doldurmak için

Doktora Sorun

Merak Ettiğiniz Tüm Soruları Cevaplıyoruz.

    Bunlar İlginizi Çekebilir